ד"ר חוה שלהב

 

דר חוה שלהב מייסדת שיטת שלהב לליווי התפתחותי

ד"ר חוה שלהב מדגימה בפני סטודנטים

ד"ר משה פלדנקרייז

ד"ר חוה שלהב

חוה שלהב הייתה תלמידתו והאסיסטנטית של ד"ר משה פלדנקרייז בארץ ובחו"ל. היא ילידת ישראל, בוגרת סמינר הקיבוצים, שם גם לימדה במשך שנים רבות. את התואר MA קיבלה מאוניברסיטת בוסטון, ועבודת התיזה שלה - "עבודה עם ילדים פגועי מוח על פי שיטת פלדנקרייז" - יצאה לאור בארה"ב בשנת 1989. את התואר PH.D קיבלה מאוניברסיטת היידלברג, גרמניה, על עבודת מחקר שבדקה את השפעות שיטת פלדנקרייז על תהליכי למידה והיבטים נוספים בחיי הילד.
בשנים אלו התפרסמו מספר ספרים פרי עטה אשר תורגמו לאנגלית ולגרמנית.

בישראל ד"ר חוה שלהב לימדה וקידמה את שיטה פלדנקרייז במסגרות שונות כגון: סמינר הקיבוצים, מכון וינגייט, שירותי הרפואה המשולבת במרכז הרפואי אסף הרופא, במרכזים להתפתחות הילד ועוד.

בגרמניה היא עומדת בראש המרכז לשיטת פלדנקרייז:              Feldenkraiszentrum - Chava Shelhav

ד"ר חוה שלהב היא מנהלת חינוכית בקורסים למורים בשיטת פלדנקרייז בארץ ובחו"ל וכן מייסדת ומיישמת את התוכנית להכשרת מטפלים לעבודה עם תינוקות הנקראת ליווי התפתחותיי ב"שיטת שלהב"
-''Child'Space.
ד"ר חוה שלהב אוהבת להיזכר בפגישתה הראשונה עם משה פלדנקרייז, בתל אביב, בשנת 1959, פגישה ששינתה את מסלול חייה:
"לאחר שסיימתי את סמינר הקיבוצים, במחלקה להכשרת מורים לחינוך גופני בשיטת גינדלר (שיטה המפתחת באדם רגישות ומודעות לתנועתו ולעצמו) פגשתי את משה פלדנקרייז, והרגשתי שנפתח לפני עולם חדש שכבש את דמיוני.
פלדנקרייז הזמין אותי לעבוד איתו כתלמידה וכעוזרת. באותה תקופה, לאחר שילדתי את בני הבכור, תקפו אותי כאבי גב קשים, אשר מנעו ממני לרקוד, תחום שעסקתי בו בצעירותי. פחדתי שלא אוכל להצטרף לקבוצת הלימוד, אך פלדנקרייז טען כי "בעיות גב" אינן מכשול. הוא צדק. לא רק שלא היה זה מכשול, אלא להיפך, הפקתי תועלת מתהליכי השינוי והריפוי שהיו גם חלק בלתי נפרד מהלימוד. למדתי ממש על בשרי".

"תהליך הלימוד כלל התנסות אישית", היא מספרת. "רכשתי ידע והבנה במורכבותו הרבה של מנגנון התנועה האנושי ובאופן שבו הוא קשור לחושים, למודעות ולהתפתחות האישית".

"היינו קבוצה בת 13 חברים, אשר נפגשה עם משה פלדנקרייז מידי יום ביומו, בין השנים 1971-1968. הייתה זו הקבוצה הראשונה שזכתה להדרכתו באופן ישיר ואישי. היו לנו הזכות והעונג להשתתף בפיתוח עבודתו, וכיתתנו שימשה למעשה אבן הפינה לפיתוח ולהוראת השיטה. פגישותיי עם פלדנקרייז, אז ובתקופה שלאחר גמר הלימודים, השפיעו על דרך חשיבתי, על הדימוי עצמי שלי, על האופן שבו אני קולטת את הזולת וכמובן על המשך עבודתי וחיי".

"בין השנים 1984-1971 עבדתי במכון של משה פלדנקרייז, והייתי האסיסטנטית שלו בהכשרת מורים בארה"ב. כמו כן, הייתי שותפה לחיבור הפרק על הלמידה בספרו "הנסתר שבגלוי" - "The Elusive Obvious".

"הניסיון הרב שצברתי במהלך שנות עבודתי, ההתבוננות באופן התנועה של אנשים מתרבויות שונות, אפשרו לי להבין כי לתנועה השפעה חשובה על כל תחומי החיים. נוכחתי עד כמה חשוב וחיוני לאתר בעיות מוטוריות והתנהגותיות, החל מגיל רך ביותר. גישה זו פתחה בפני דרך עבודה עם ילדים ומבוגרים שבעיותיהם עדיין לא אותרו ולא נוסחו. איתור מוקדם והתערבות באמצעות מגע ותנועה משפיעים על הדימוי עצמי ועל ההתנהגות, ההרגשה והפעילות של האדם במהלך חייו.
במעקב אחרי אנשים הסובלים מבעיות גב, הבחנתי במכנה משותף ביניהם. מצאתי שחלק מבעיות הגב שלהם קשור לחרדות ולעכבות בהתפתחות המוקדמת, ובחוסר האיזון שבין המרכיבים ההתפתחותיים, כגון: שיווי משקל, קואורדינציה ואוריינטציה.
"ישנם אנשים רבים שסובלים מבעיות באוריינטציה ואינם מבחינים בין שמאל לימין. תופעות כאלה גורמות למתח המטביע את חותמו על המפרקים ועל מערכת השרירים ומשבש את היציבה.


צרו עימנו קשר